Primena jonizujućeg zračenja važan je deo savremene medicine, nauke i industrije, koja omogućava transfer visoke tehnologiea u svakodnevnu praksu. Rizik povezan sa izlaganjem jonizujućem zračenju mora biti kontrolisan i usklađen sa benefitom koji proističe iz primene izvora zračenja. Centralna tema naših istraživačkih aktivnosti je procena izloženosti jonizujućem zračenju sa odgovarajućom tačnošću i pouzdanošću. U cilju smenjenja radijacionog opterećenja stanovništva, izloženih radnika i pacijenata, koriste se različite eksperimentalne i računarske dozimetrijske metode metode. Sledeći osnovne principe zaštite od zračenja, usluge koje pruža naša Laboratorija uključuju ispitivanje izvora zračenja u medicini, industriji i istraživanjima, ispitivanje zaštitnih svojstava materijala, ispitivanje dozimetara, ambijentalni I individulani monitoring, konsalting iz oblasti o zaštite od zračenja, dozimetrija za pacijente i proračun debiljne zaštititnih barijera.

Sekundarna standardna dozimetrijska laboratorija Instituta za nuklearne nauke Vinča osnovana je 1958. godine sa ciljem da obezbedi pouzdan lanac sledljivosti između primarnih dozimetrijskih laboratorija i krajnjih korisnika izvora jonizujućih zračenja, da unapredi tačnost merenja doze u različitim oblastima primene izvora jonizujućih zračenja, da uspostavi i da održava visok nivo kvaliteta i pouzdanosti radijacionih merenja i dozimetrijskih standarda. SSDL Instituta Vinča je član mreže sekundarnih standardnih dozimetrijskih laboratorija Međunarodne Agencije za Atomsku Energiju i Svetske zdravstvene organizacije (IAEA/WHO) od 1978. godine. Odlukom Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM) Institut za nuklearne nauke „Vinča” (Laboratorija za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine) imenovan je za nosioca nacionalnog etalona u oblasti jonizujućeg zračenja, čemu su usledlile i dve odluke o priznavanju nacionalih etalona u posedu SSDL za fizičke veličine jačina apsorbovane doze u vodi i jačina kerme u vazduhu.

Laboratorija poseduje kapacitete za etaloniranje opreme za merenje jonizujućeg zračenja koja se koristi u radijacionim delatnostima, kao što je radioterapija, dijagnostička radiologija, nuklearna medicina, industrijska primena izvora zračenja itd, i to u fizičkim veličinama kerma u vazduhu, apsorbovana doza u vodi, lični dozni ekvivalent na dubinama od 10 mm i 0.07 mm, ambijentalni dozni ekvivalent na dubini 10 mm, proizvod kerme i površine, proizvod kerme i dužine i praktična vrednost vršnog napona.