Zračenje je oblik energije koju emituje izvor i prenosi se u prostoru. Može biti u obliku elektromagnetnih talasa ili subatomskih čestica. Ljudska bića tokom svog života, kontinuirano primaju energiju u obliku zračenja, koja potiče od prirodnih ili veštačkih izvora. Izloženost jonizujućem zračenju sastavni je deo svakodnevnog života. Pored prirodnog zračenja, ljudi su izloženi i zračenju iz veštačkih izvora zračenja. Bez obzira na poreklo, jonizujuće zračenje interaguje sa materijom. Priroda interkacije zavisi od vrste i energije jonizujućeg zračenja. Energija preneta materiji, po jedinici mase, naziva se apsorbovana doza i povezana je sa verovatnoćom sa kojom jonizujuće zračenje utiče na zdravlje ljudi. Fokus naših istraživačkih aktivnosti povezan je sa tačnom i pouzdanom procenom nivoa izloženosti jonizujućem zračenju, imajući u vidu složenosti procesa i vrsta izlaganja, različite tipove zračenja i izloženosti jonizujućem zračenju i mogućnost istovremenog izlaganja višestrukim izvorima zračenja.

Naše istraživačke aktivnosti u skladu su sa standardima relevantnim za savremeni koncept radijacione sigurnosti. Ove aktivnosti i zasnivaju se na našem, šest decenija dugom iskustvu u oblasti metrologije jonizujućeg zračenja, dozimetriji, merenju aktivnosti radionuklida, dekontaminaciji i upravljanju radioaktivnim otpadom. U novije vreme, fokusirani smo na razvoj i primenu dozimetrijskih metoda u različitim oblastima, uključujući merenje doze od spoljašnjeg i unutrašnjeg izlaganja, dozimetriju i spektrometriju u kompleksnim poljima zračenja i na razvoj dozimetrijskih metoda za sisteme rane najave nuklearnih akcudenata. Rezultati naših istraživačkih aktivnosti doprinose unapređenju zaštite od zračenja i zaštite životne sredine i minimiziranju radijacijskog opterećenja izloženih radnika, pacijenata i stanovništva.

Pojava različitih zdravstvenih efekata u vezi je sa zagađenjem životne sredine fizičkim i hemijskim agensima. U skladu sa Agendom 2030 Ujedinjenih nacija o održivoj životnoj sredini koja poseban akcenat stavlja na kvalitet vazduha u urbanim sredinama i upravljanje komunalnim i drugim otpadom, naša istraživanja obuhvataju i fundamentalne i primenjene aspekte utvrđivanja porekla, prostornih i vremenskih distribucija štetnih agensa u životnoj sredini (vazuh u enterijerima i eksterijerima, voda, zemljište) koristeći kombinaciju savremenih metoda modelovanja, sepracije, degradacija i transformacija štetnih agenasa, kao i definisanje mera za zaštitu stanovništva i ekosistema od raziličtih zagađivača.