Značajan deo naših istraživačkih aktivnosti vezan je za kako merenje nivoa elektromagnetskog polja u životnoj sredini tako i za metode proračuna elektromagnetskog polja. Pored istraživačkih delatnosti u ovoj oblasti, laboratorija pruža i usluge ispitivanja nivoa elektromagnetskog polja.

U najjasnije uočene i istražene biološke efekte elektromagnetskog polja (nejonizujućeg zračenja), do kojih dovodi izlaganje poljima spadaju: stimulacija nerava i mišića indukovanim strujama (za polja nižih učestanosti ispod 10MHz) kao i potencijalno značajne apsorpcije elektromagnetske energije i posledično povećanje temperature tkiva (za polja iznad 100kHz). Među najprisutnije izvore u urbanoj sredini spadaju bazne stanice mobilne telefonije, zatim dalekovodi i trafostanice. Ovi izvori mogu biti predmet posebnog interesa za ispitivanje jer neprekidno, dok su u funkciji, emituju polja, te ukoliko se nalaze u blizini objekata gde ljudi provode značajan deo vremena i ukoliko nisu ispoštovane sve odredbe relevantnih propisa može doći do bioloških efekata.

Rezultati ispitivanja koje obavlja laboratorija Zaštita se vrše u kontekstu određivanja

U izveštaju se navode izmerene vrednosti elektromagnetnog polja u svim mernim tačkama a takođe se određuje i merna nesigurnost. U slučajevima kada je to moguće i opravdano na osnovu dobijenih podataka od strane vlasnika izvora vrši se i proračun (ekstrapolacija) na maksimalno opterećenje izvora. Dobijeni rezultati se porede sa zakonskim granicama koje su utvrđene Pravilnikom o granicama izlaganja nejonizujućim zračenjima („Službeni glasnik RS“ broj 104 od 16. decembra 2009).

Oprema

• Spektralni analizatori koji pokrivaju relevantne opsege do 3 odnosno 6GHz
  • Mrežni analizatori i softverski radio, generatori radio signala
  • Izotropne sonde za merenje električnog polja za frekvencijski selektivna merenja
  • Usmerene sonde za merenje električnog polja za frekvencijski selektivna merenja
  • Izotropne sonde za merenje električnog i magnetskog polja niskih učestanosti
  • Instrumenti za širokopojasno merenje elektromagnetskog polja

E: zastita@vin.bg.ac.rs

T: +381 11 6308438

Merenje i analiza mogu biti izvršeni na zahtev klijenta u postupku koji uključuje sledeće korake:

• Komunikacija (putem telefona ili e-maila) sa laboratorijom u cilju dogovora o vrsti merenja i analize;
  • Nakon izavršenog merenja i analize, izveštaj se dostavlja klijentu (bilo e-poštom ili poštom)
  • Račun može biti poslat posebno ili sa izveštajem, a plaćanje se vrši uplatom na tekući račun Instituta za nuklearne nauke Vinča.