Naša Laboratorija je akreditovana i licencirana za vršenje usluge individualnog monitoringa radnika izloženih jonizujućem zračenju. “Lična (personalna) dozimetrija” se vrši u sektoru pasivne dozimetrije. Sektor pasivne dozimetrije je akreditovan od strane Akreditacionog tela Srbije (ATS) prema SRPS ISO/IEC 17025:2017 standardu, za merenja doza u fotonskim poljima, pomoću dozimetara za celo telo, očno sočivo i ekstremitete.

Profesionalno izložena lica su, radi efikasnog nadzora i monitoringa, kategorisana u:

• Kategoriju A: izloženi radnici koji mogu primiti godišnju efektivnu dozu veću od 6 mSv ili godišnju ekvivalentnu dozu veću od 3/10 godišnje granice doze za očno sočivo, kožu, ili ekstremitete;
  • Kategoriju B: izloženi radnici koji ne pripadaju kategoriji A.

Kategorizacija je objavljena u “Pravilniku o granicama izlaganja jonizujućim zračenjima i merenjima radi procene nivoa izlaganja jonizujućim zračenjima (Sl. gl. RS 86/11 i Sl. gl. RS 50/18)

Doza zračenja usled spoljašnjeg izvora koju primi celo telo se procenjuje pomoću pasivnih, termoluminescentnih dozimetara (TLD), merenjem operativne dozimetrijske veličine Hp(10). Na osnovu uputstva koje se daje radnicima, dozimetar se nosi u nivou grudi, izvan zaštitne kecelje (ako se koristi). Postoje slučajevi kada se dva dozimetra koriste, jedan ispod, a jedan iznad zaštitne kecelje. U ovim slučajevima, dozimetar iznad kecelje se postavlja blizu zaštite za tiroidu. Radnici kategorije A menjaju dozimetar mesečno, dok radnici kategorije B mogu nositi dozimetar duže od jednog meseca, ali kraće od 3 meseca. Većina radnika kategorije B menja dozimetar kvartalno.

Pored doze za celo telo, nudimo uslugu individualnog monitoringa doza koje primi koža ili ekstremiteti, ili očno sočivo. U ove svrhe, koristimo specijalne TLD kalibrisane za merenje operativnih veličina Hp(0.07) and Hp(3), redom.

Takođe, akreditovani smo za merenje ambijentalne doze u smislu H*(10) koristeći pasivni dozimetrijski sistem.

Merni sistem

U sektoru za pasivnu dozimetriju kosristimo Thermo ScientificHarshaw™ i RadPro termoluminescentne dozimetre (LiF:Mg,Ti i LiF:Mg,Cu,P), i dva potpuno automatizovana čitača Harshaw TLD readers, model 6600 Plus. Kalibracioni faktori oba čitača se određuju u polju S-Cs za Hp(10) i Hp(0.07), i u N-60 za Hp(3).

Za arhiviranje i izveštavanje koristimo jedinstven program “TL dozimetrija”.

Dozimetri za celo telo

Dozimetri za celo telo se sastoje od asimetričnog holdera i aluminijumske kartice sa dve tkivno-ekvivalentne termoluminescentne tabletice (LiF:Mg,Ti) zatvorene Teflon folijom. Svaka kartica je označena barkodom.

Prsten dozimetri

Prsten dozimetri su višekratni TLD koji se nose na prstu (kako im samo ime kaže) i koriste se za procenu doze za ekstremitete. Mi koristimo Thermo ScientificDXT-RADExtremity Dosimeter. To je detektor u obliku diska (od LiF:Mg,Ti ili LiF:Mg,Cu,P) sa integrisanim cirkularnim barkodom, postavljen u podesiv plastični prsten i zatvoren zaštitnim plastičnim zatvaračem. Rezultati prsten dozimetara se daju u smislu ličnog ekvivalenta doze na dubini od 0.07 mm (Hp(0.07)).

Dozimetri za očno sočivo

Dozimetri za očno sočivo se koriste za procenu ličnog ekvivalenta doze na dubini od 3 mm (Hp(3)). Kada se procenjuje doza u sočivu, Thermo ScientificDXT-RADExtremity Dosimeter se pričvršćuje na glavu izloženog radnika, u visini očiju. To je detektor u obliku diska (od LiF:Mg,Cu,P) sa integrisanim cirkularnim barkodom, postavljen u podesiv plastični prsten i zatvoren zaštitnim plastičnim zatvaračem.

Monitoring doze očnog sočiva ne treba da se radi kod svih profesionalno izloženih lica. Primeri praksa gde treba razmisliti o uvođenju ove vrste monitoringa su: (1) medicinski radnici zaduženi za rad ciklotrona, interventne procedure vođene CT skenerom, manualnu brahiterapiju, neke procedure u nuklearnoj medicini, interventne procedure vođene fluoroskopijom; (2) pojedini radnici u nuklearnim postrojenjima i (3) industrijski radiografi.

Ambijentalni dozimetri

Ambijentalne doze se takođe mere pomoću dva Harshaw 6600 Plus čitača koji su kalibrisani u S-Cs prema standardu ISO 4037-3.

Ambijentalni dozimetri se sastoje od simetričnog holdera i aluminijumske kartice sa dve tkivno-ekvivalentne termoluminescentne tabletice (7LiF:Mg,Cu,P) zatvorene Teflon folijom. Svaka kartica je označena barkodom.

Interkomparacije

Laboratorija učestvuje u EURADOS i IAEA interkomparacijama kadgod su aktuelne za veličine koje se mere. Ovo je zahtevano u sistemu kvaliteta i protokolom koji pratimo (Technical Recommendations for Monitoring Individuals Occupationally Exposed to External Radiation (RP160), EC, 2009).

Aktivnosti o oblasti ambijentalnog monitringa odvijaju se u skaldu sa Rešenjem o ovlašćenju za Merenja radi procene nivoa izlaganja jonizujućim zračenjima profesionalno izloženih lica, pacijenata i stanovništva (http://www.srbatom.gov.rs/srbatomm/ovlascena-pravna-lica/)

E: tldgroup@vin.bg.ac.rs

T: +381 11 3408 892, 3408 586, 3408 485, 3408 576, 6308 433

F: +381 11 6308 433

Dozimetre za monitoring dostavljamo na osnovu Vašeg zahteva i to na sledeći način:

• Potrebno je kontaktirati laboratoriju (putem imejla, faksa ili telefonom) kako bismo sačinili pisani dogovor o potrebnoj usluzi;
  • Po dogovoru, Laboratorija šalje TLD kompaniji nacionalnom poštom, ako drugačije nije dogovoreno;
  • Radnici kompanije nose dozimetre propisani period. Nakon isteka perioda, a pošto kompanija dobije nove dozimetre, kompanija šalje stare dozimetre Laboratoriji;
  • Kada dozimetri stignu u Laboratoriju pripremaju se za čitanje;
  • Ubrzo nakon očitavanja dozimetara, sačinjava se izveštaj koji se šalje korisniku sa novim dozimetrima za sledeći period;
  • Račun se može poslati zasebno ili sa dozimetrima, a plaćanje se vrši uplatom na tekući račun Instituta za nuklearne nauke Vinča.