XXXI Simpozijum Društva za zaštitu od zračenja Srbije i Crne Gore (DZZSCG) održan je u Beogradu u periodu 06-08.10.2021. Simpozijum je po prvi put, zbog specifičnih uslova rada izazvanih pandemijom Korona virusa, održan u kombinovanom režimu – uživo i virtuelno.

Organizaciju ovog Simpozijuma pomogli su: Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Laboratorija za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine Instituta za nuklearne nauke Vinča, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.

Ove godine DZZSCG obeležava 58 godina rada i organizovanog bavljenja zaštitom od zračenja. nastavljajući dugu tradiciju Jugoslovenskog Društva za Zaštitu od Zračenja koje je osnovano davne 1963. godine. Za svo to vreme, Društvo predstavlja sponu između nauke, istraživanja i prakse i u svom radu teži da okupi različite profesionalne strukture koje su po prirodi svoga rada zainteresovane za oblast zaštite od zračenja. DZZSCG, kao stručno udruženje ima izuzetno važnu ulogu u celokupnom sistemu radijacione i nuklearne sigurnosti.

U radu Simpozijuma učestvovali su saradnici iz Instituta za nuklearne nauke Vinča, Beograd; Instituta za fiziku, Zemun; PMF, Novi Sad; PMF, Kragujevac; Instituta za informacione tehnologije, Kragujevac; Fakulteta veterinarske medicine, Beograd; Instituta za medicinu rada Srbije, Beograd; Naučnog instituta za veterinarstvo, Novi Sad; PMF, Priština; Centra za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica, Crna Gora; Instituta Ruđer Bošković, Zagreb, Hrvatska; Instituta za mjeriteljstvo BiH, Sarajevo, BiH, kao i predstavnici Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

Zbornik radova prikazanih na XXXI Simpozijumu DZZSCG dostupan je sajtu društva http://dzz.org.rs/simpozijumi/2021-beograd/ .