U okviru projekta tehničke pomoći Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE), SRB/6/016 „Strengthening Calibration Services at the Secondary Standard Dosimetry Laboratory for Radiotherapy Applications” (Unapređenje usluga etaloniranja u Sekundardnoj standardnoj dozimetrijskoj laboratoriji za primenu u radioterapiji), organizovana je ekspertska misija od 3. do 7. septembra 2024. godine. Dr Liviu-Kristian Mihailesku iz Belgijskog nuklearnog istraživačkog centra (SCK CEN) je određen za IAEA eksperta. Domaćin u Institutu “Vinča” je bila Laboratorija za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine “Zaštita”.

Cilj misije je bio priprema za instaliranje novog radioterapijskog izvora, unapređenje postojećih metoda etaloniranja, kao i razvoj metoda etaloniranja za brahiterapijske komore i monitore površinske kontaminacije. Pored rada u laboratoriji Instituta “Vinča”, obavljena su merenja radioterapijskim komorama u prostorijama Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici. Ekspert je takođe predstavio nova dostignuća vezana za etaloniranja komora koje se koriste u radioterapiji i nuklearnoj medicini na godišnjem sastanku Udruženja medicinskih fizičara Srbije, koji je održan u Pirotu 7. septembra 2024.