Poslednje nedelje septembra, metrološku dozimetrijsku laboratoriju Instituta Vinča je posetila Zakiti Msimang, rukovodilac  međunarodne Mreže sekundardnih standardnih dozimetrijskih laboratorija, koja je organizovana od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE) i Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Institut Vinča je član Mreže od 1978. godine. U okviru posete, prikazane su metode etaloniranja dozimetara u radioterapiji, brahiterapiji, zaštiti od zračenja i dijagnostičkoj radiologiji, kao i sistem kvaliteta i referentna polja. Diskutovano je o daljem razvoju metrologije doza joizujućeg zračenja u Srbiji i nastavku saradnje.

Trenutno je u toku realizacija projekta tehničke pomoći Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE), SRB/6/016 „Strengthening Calibration Services at the Secondary Standard Dosimetry Laboratory for Radiotherapy Applications” (Unapređenje usluga etaloniranja u Sekundardnoj standardnoj dozimetrijskoj laboratoriji za primenu u radioterapiji). U okviru projekta se očekuje nabavka novog izvora 60Co koji se koristi za etaloniranje radioterapijskih komora. Nabavka izvora će omogućiti nastavak pružanja usluga etaloniranja radioterapijskim centrima, što je veoma značajno za tačno i pouzdano merenje doza i kontinuirani visoki kvalitet terapija koje primaju onkološki pacijenti. U okviru projekta je već uspostavljena nova metoda etaloniranja brahiterapijskih komora i izvršeno je nekoliko obuka, a planira se i nabavka referentnih izvora za monitore površinske kontaminacije.